Border Collie Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Border Collie Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek türü İskoçya’nın çoban köpekleri arasında yer alan bir türdür. Son derece çalışkan ve azimli olan Border Collie köpek cinsi bu özelliğiyle sürüler için büyük yararlar sağlar. Yüksek zeka düzeyine sahip olan bu köpek türü, hem aile köpeği olarak hem de bekçi köpeği olarak sahiplenilebilir.

Bu türün en bilinen özelliklerinden birisi çok yönlü kişiliğe sahip olmasıdır. Oldukça hassas olan yapısı eğitim şekline göre değişebiliyor. En iyi çoban köpekleri arasında yer alan bu tür büyük bir koruyucudur. Sahibine karşı oldukça itaatkar ve sadık bir kişilik yapısı sergiler.

Border Collie Türünün Kişilik Özellikleri

Yapısı gereğince çalışkan ve hareketli Border Collie köpek cinsi insanlarla bir arada olmaktan ve iş yapmaktan büyük zevk alır. Güçlü içgüdülere sahip olan bu tür sadece çoban köpeği olarak değil arama kurtarma çalışmalarında da etkin rol oynar. Çok iyi iz sürerek tehlikelere karşı koruyuculuk görevini üstlenir. İyi niyeti ile hareket eden ve mutlu özellikler gösteren bir yapısı vardır. Eğitilebilir kişiliği sayesinde birçok komutu yerine getirmede oldukça başarılıdır. Çevresel uyarıcılara ve verilen komutlara karşı oldukça duyarlıdır.

Border Collie Türünün Sağlık Yapısı

Bu köpek türünün uzun süreler yaşayabilmesi için düzenli egzersiz  ve dengeli beslenme özellikleri şarttır. Tüm koşullar sağlandığında Border Collie köpek cinsi 10-14 yıl arasında sağlıklı bir yaşam sürebilir. Bu türün bakımı diğer birçok türe göre daha kolaydır. Dengeli beslenme, yeterli temizlik ve veteriner kontrolü Border Collie türünün bakımı için yeterli olacaktır.

Bu tür oldukça dayanıklı olsa kalıtsal olarak birçok hastalığa da yatkınlığı vardır. Bu türün yatkın olduğu hastalıklar arasında şunlar yer alır:

Kalça displazisi,

Progresif retina antropileri,

Epilepsi nöbetleri,

Collie göz anomalileri,

Çeşitli alerjiler bu türün yatkın olduğu hastalık grupları arasındadır.

Border Collie Türünün Fiziksel Özellikleri

Border Collie köpek cinsi oldukça zarif fiziksel özelliklere sahiptir. Geniş bir kafa yapısına sahip olan türün siyah burnu ve kahverengi ya da mavi göz rengi ile keskin bir görüntüsü vardır. Dalgalı saç yapısıyla da yumuşak ve zeki bir görünüme kavuşmuştur. Türün pek çok rengi olmakla birlikte en çok görülen renk kombinasyonu siyah beyaz olur. Bununla birlikte mavi-beyaz, kahverengi-beyaz, krem, altın ve leylak gibi renkli tüylere de sahip olabiliyor. Orta uzunluk yapısındaki tüyleri genellikle çift tabakalı ve ipeksi yumuşaklık özelliğindedir. Bu tür orta derecede tüy döker. Boynu ile birlikte kuyruğu da tüylü yapıdadır.


Border Collie’nin Sosyal İlişkileri

Bu köpek türü yüksek düzeyde sosyal ilişki potansiyeline sahiptir. Yüksek enerji düzeyi nedeniyle iş yapmanın yanında çeşitli oyunlardan da hoşlanır. Sahipleri ile iyi ilişkiler kuran Border Collie köpek cinsi diğer evcil hayvanlarla ortalama bir düzeyde ilişki kurar. Uyumlu bir yapıya sahip olmasından dolayı farklı ortamlara kolayca adapte olabiliyor.

Yüksek zeka düzeyine ve yoğun enerjiye sahip olduğundan yeni şeyler öğrenmesi için teşvik edilmelidir. Diğer durumda çabuk sıkılabilir ve rahatsız edici davranışlar sergileyebilir. Bu sebeple köpeği meşgul edecek etkinliklere yer verilebilir. Çocuklarla da iyi anlaşabilen bu türün çocuklarla birlikteliği yavruluktan itibaren başlamalıdır. İyi bir eğitimle birlikte çocuklarla olan ilişkisi daha sevecen ve nazik olabilir. Bununla birlikte çocukların köpeğe karşı davranışları da kontrol altında tutularak olumsuzlukların önüne geçilebilir.

Border Collie Türünün Bakımı

Border Collie köpek cinsi kolay bakımı olan köpekler arasındadır. Dengeli beslenme ve temizlik ile bakımı rahatlıkla tamamlanabilir. Orta düzeyde tüy dökme sorunu olan bu türde fırçalama ve tarama yaparak topaklaşma sorunlarının önüne geçilebilir. Gerekli durumlarda banyo da yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonlardan korumak içinse gözlerini ve kulaklarını sıklıkla temizleyebilirsiniz. Tırnaklarının uzadığı dönemde kısaltmalar yapabilirsiniz. Border Collie türünün bakımı genellikle kolay olsa da çeşitli hastalıklara karşı yatkınlıkları olduğundan dikkat etmekte fayda var.

Bu türün beslenmesinde gelişim özellikleri ve yapısı dikkate alınmalıdır. Çeşitli hastalıklara yatkınlığı ve obezite sorunları olabileceğinden düzenli bir beslenme programı tercih edilmelidir. Hareketli ve enerjik yapısına uygun biçimde besin tercihleri yapmak etkili olacaktır. Border Collie türünün bakımı için bir veterinerden yardım alarak daha etkin müdahaleler yapabilirsiniz.

Ayrıca, buraya tıklayarak da Border Collie köpek cinsini sahiplenebilirsiniz.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.