Toy Poodle Köpek Irkı Bakımı ve Hakkında Bilgi | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Toy Poodle Köpek Irkı Bakımı ve Hakkında Bilgi

Kıvırcık tüyleri, kuvvetli zekası, sevecen bakışları ve oyuncak köpek edası ile Toy Poodle, ilk görüşte dikkatleri üzerine çekecektir. Küçücük ve kaniş olarak adlandırılan büyümeyen süs köpekler sınıfında yer almaktadır. Bu neden ile de adını ‘oyuncak köpek’ tamlamasından alır. 

Kökeni Almanya olan Poodle cinsi köpekler arasındaki en küçük boyuta sahip olanlarıdır. Bu köpek cinsi dünyada ve ülkemizde de bilinen en eski evcil hayvanlardandır. Poodlelar özellikle Fransızların uzun yıllardır en sevdiği köpek ırklarındandır. Moda ile ilgilenen Fransızlar, Poodleları farklı biçimlerde tıraş ettirerek değişik tarzlar oluşturmuşlardır.

Poodleların dünyadaki en zeki köpek ırklarından biri olduğundan bahsetmiştik. Hatta bir sıralama içerisinde olsalar ilk 3’e girecekleri söylenebilir. Bu sebepten dolayı da uzun yıllar boyunca sirklerde çalıştırılmışlardır. Asıl olarak gösteri ve sirklerde kullanılmak üzere geliştirildiği bile söylenmiştir. 

Toy Poodle günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler köpek ırklarından birisidir. Ayrıca birçok süs köpeği cinsinin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde melezleme işlemi yapılarak kullanılır.

Toy Poodle Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Dünyada birçok insan apartman dairesinde ikamet ettiği için, köpek ırklarının da boyutları küçülmeye başlamıştır. Böylece toy, teacup ve minyatür gibi sıfatlar alarak bu minik dostlarımız karşımıza çıkmıştır. Bu köpek ırkındaki hayvanlar diğer kardeşlerine göre boyutlarından ötürü daha kolay bakılmaktadır. Daha az mama, daha az tuvalet ve daha az enerji atmak onları çok fazla tercih edilir kılmıştır.

Uzun, yoğun ve kıvırcık tüylere sahip olmasına rağmen hipoalerjenik özelliğe sahiptir. Evcil hayvanlara karşı alerjisi olan ancak hayvan dostlarımızdan sahiplenmek isteyen bir birey için oldukça idealdir. Ayrıca Toy Poodle bu yoğun tüy görüntüsüne rağmen tüy dökmeyen köpekler sınıfındadır.

Koku alma, algılama ve odak konusunda oldukça gelişmişlerdir. Bu nedenle eğitime çok yatkındırlar ve komutlara çok hızlı dönüt verirler. Ne kadar fazla eğitirseniz o kadar akıllı bir köpek dostunuz olacaktır. Çok sevecenlerdir ancak iyi eğitilmezler ise yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden çalışan bireyler için tavsiye edilmezler.


Poodlelar oldukça enerjik, oyun seven ve aktif köpeklerdir. Bu yüzden eğer eğitimsiz ve sporsuz bırakılırlar ise yaşam alanlarında ufak çağlı problemler yaratabilirler. Özellikle yürüyüşler ve oyun oynama aktiviteleri onlar için çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki köpekler bir süs değildir. Düzenli bir şekilde tıpkı biz insanlar gibi enerjilerini atmaları gerekmektedir. 

Toy Poodle ırkı köpekler çok güzel bir kürk yapısına sahiptir. Kürkleri özellikle kışın onları soğuktan korumaktadır. Ancak yazın bu yoğun kürk yapısı onları oldukça rahatsız edebilmektedir. Özellikle derilerinde alerji oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden yazın kürklerinin ve vücutlarının rahatlayabilmesi için tıraş ettirilmeleri gerekir. 

Poodleların birçok rengi vardır. Bunlardan başta gelenleri; beyaz, siyah, krem, kahverengi ve kiremit rengi türevleridir.

Ortalama boyları 20-28 cm ağırlıkları ise 3-6 kg arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Boyut ve ağırlıklarından dolayı zarif bir görüntüye sahiptirler. Üçgen şeklini anımsatan baş yapıları vardır. Büyük, yayvan ve geniş bir kulak yapısına sahiptirler. Bu görüntüleri ile tam bir sevimli oyuncak ibaresine yakışırlar. 

İyi bakılan ve kronik sağlık sorunu olmayan bir Toy Poodle 16 yıl rahatlıkla yaşayabilmektedir. Her ne kadar sağlıklı köpekler olsalar da pek çok ırk gibi bu ırkında yatkın olduğu hastalıklar vardır. Aynı zamanda bazı kalıtsal hastalıklara da eğilimlidirler. Bunlardan bazıları; katarakt, cilt tümörleri, mesane taşı, kulak enfeksiyonu vb. örnek verilebilir. Hangi ırktan köpek sahiplenirseniz sahiplenin sağlık kontrollerine, bakımına ve temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.

Toy Poodle Köpek Irkının Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir vücut ve zihin için mutlaka egzersizlerine önem vermeniz gerekmektedir. Poodlelar için en verimli egzersiz rutini sabah saatleridir. Ancak bu egzersizleri sıkı ve yoğun bir egzersiz rutini ile karışmamak gerekir. Ortalama 40 dk kadar yürüyüş ve oyun vakitleri onlar için ideal olacaktır. 

Eğer yavru bir Toy Poodle sahiplendiyseniz eklem ve kemiklerinin gelişim sürecinde olduğuna dikkat etmelisiniz. Yüksek yerlerden zıplamak ya da atlamak gibi hareketleri yasaklamanız gerekmektedir. 

Kulak enfeksiyonuna karşın kulak içi temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle bal mumu şeklinde kirlerin oluşmamasına dikkat edilmelidir. Ciltte yaşanabilecek alerjik reaksiyonların önlenmesi için de düzenli tıraş edilmesi gerekmektedir. Uzun, kıvırcık ve yoğun tüy yapısına sahip oldukları için düzenli taranması ve tıraş edilmesi görünüşleri açısından da önemlidir. Kulak temizliği ve tüy tıraşının veteriner kliniklerinde uzman hekimler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ayda en fazla 2 kez tırnaklarının kesilmesi de gerekmektedir.

Haftada en fazla 2 kez banyoya ihtiyaç duyabilmektedirler. Suyu ve suda oyun oynamayı çok seven Toy Poodle için banyo sahiplerine zorluk çıkarmamakla beraber keyif verecektir. Ayrıca eğer havuzlu bir evde oturuyorsanız havuz suyunun kimyasallar ile temizlendiği dönemlerde havuzdan uzak tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde gözleri, kulakları ve burunları bu kimyasallardan ciddi bir şekilde etkilenebilir. 

Buraya tıklayarak da Toy Poddle köpek cinsi sahiplendirme ilanlarına gözatabilirsiniz.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.