Bandogge Mastiff Köpek Irkı Hakkında Bilgiler ve Bakımı | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Bandogge Mastiff Köpekleri üretilmeye başlandıkları tarihten itibaren çok farklı amaçlar için kullanılan bir köpek ırkıdır. Üstün koruma iç güdüsüne sahip olan bu hayvanlar genellikle güvenlik güçleri tarafından tercih edilmekte. Eğitilebilir olması ve güçlü çene yapısı sayesinde operasyonlarda kullanılan Bandogge Mastiff köpek ırkı, aile bireyleri ile kolay anlaşabilen bir cinstir.

1960 Yılında Swinford veteriner kliniğinin ortaya çıkarttığı Bandogge Mastiff, Amerikan Pitbull Terrier ve Neapolitan Mastiff köpek ırklarının birleşimidir. Melez olan bu ırk aldığı özel yetenekler sayesinde geçmişten günümüze en çok tercih edilen koruma köpeğidir. 

Swinford veteriner kliniğinin asıl amacı dünya üzerine gelmiş en eğitilebilir ve en güçlü koruma köpeğini ortaya çıkartmaktı.

Bandogge Mastiff Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Bandogge Mastiff Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir? Bandogge Mastiff köpek ırkları her ne kadar aileler ile kolay anlaşabiliyor olsa da ilk beslenecek köpek ırkları arasında kesinlikle yer almamakta. Daha önceden tecrübe sahibi olmayan ailelerde yanlış eğitim gören bu cins, ilerleyen zamanlarda zorluklar yaşanmasına neden olabilir. Eğitim konusunda her ne kadar kolay öğrenen bir cins olsa da eğitimi için daha önceden ciddi tecrübe gereklidir.

Bandogge Mastiff Köpek ırkı gelişmiş zekâ göstergelerine sahip. Gelişmiş zekâları sayesinde pek çok özel görevde yer almayı başaran bu ırk. Diğer köpeklerde olduğu gibi üstün gelme isteğine sahip. 


Bandogge Mastiff köpeklerinin kapalı bir alanda beslenmesi pek doğru bir seçim olmaz. Apartman hayatına alıştırılmak istenen bu ırkın günde en az 2 Saat egzersiz yapması gerekiyor. Sabah koşularına, akşam koşularına kısacası yapacağınız her aktiviteye götürmeniz durumunda apartman yaşamına uygun bir ırk olabilir.

Bandogge Mastiff köpek ırkının çocuklarla arası oldukça güçlü ve iyidir. Ana amacı koruma köpeği olan bu ırkın çocuklar ile arasında hiçbir şekilde sorun bulunmamakta. Çocuklara, diğer insanlara göre daha narin ve anlayışlı davranan bu ırk doğu eğitim görme sonrasında çocuklu aileler için mükemmel bir koruma köpeği olabilir.

Bandogge Mastiff Köpek Irkının Bakımı

Bandogge Mastiff köpek ırkının bakımı ana amaç olarak dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle bu ırkın egzersiz süresidir. Kapalı alanlarda yaşamak zorunda bırakıldığı zamanlarda günlük minimum 2 Saat egzersiz imkânı sunulmalıdır. Gittiğiniz her yere götürmekle kalmayıp ekstra olarak koşulara ve oyunlara çıkartmanız gerekmekte.

Bandogge Mastiff köpek ırkının kilo oranları 39 ile 60 kilogram arasındadır. Dişi olanlarında boy uzunluğu 69 cm iken erkeklerde 73 cm e kadar uzayabilmektedir. Kilo almaya yatkın olan bu cinsin fazla kilo alması sağlık sorunlarına davetiye çıkartmaktadır. Bu nedenle ideal boy ve kilo oranlarının altına ve üstüne hiçbir şekilde aşım yapılmamalıdır.

Kısa tüy yapısına sahip olan ve orta derecede tüy dökme özelliklerine sahip olan Bandogge Mastiff köpek ırkının tüy bakımı oldukça kolaydır. Tarak yardımı ile yapacağınız bakım sayesinde kısa sürede onu mutlu edebilirsiniz.

Kilo almaya açık olan ve ideal kilo aralığında tutulması gereken bu ırkın beslenme konusunda da dikkat edilmesi gereken özellikleri bulunuyor. Söz konusu beslenme olunca iyi bir veterinere danışmak da şart oluyor. Her ne kadar kuru mama ile besleyebilecek olsanız da günlük harcadığı kalori üzerinde bir kalori alımı sonrasında hızla kilo alımı yaşanabilir. Kalça dispalazisi hastalığına açık olan bu ırkın kilo konusunda ciddi denetime ihtiyacı vardır. 

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.