Habeş Kedisinin Özellikleri Nelerdir? Habeş Kedisinin Bakımı Zor Mudur? | Patigil.com
img
Kedi Cinsleri

Habeş Kedisinin Özellikleri Nelerdir? Habeş Kedisinin Bakımı Zor Mudur?

 
Tüy dökülme sorununun en az görüldüğü kedi türlerinden bir tanesi olan Habeş kedisi, Afrika kökenli bir türdür. Bu kedinin ilk atalarına, Etiyopya’da ve Mısır’ın güneyinde rastlanmıştır. Hatta evcil kedi olarak kabul edilen kedi türleri arasında bu türün oldukça eski olduğu da bilinir.

Çünkü Antik Mısır döneminden kalmış olan çeşitli kedi mumyalarının bu türe ait olduğu hakkında iddialar bulunmaktadır. Somali ve çevresinde yaygın olarak bulunan Somali kedisinin atası olduğu da bilinmektedir.
Fiziksel özellikleri bakımından diğer kedilerden çok farklı görünmese de özellikle ince vücut yapısı, açık kahverengi tüy rengi ve az dökülen kısa tüyleri ile bir farklılığa sahip olan bu kedilerin en önemli özellikleri, sürekli olarak yüksek yerlere ulaşmaya çalışmalarıdır. 

Aslında yabani bir kedi olduğu için avcılık yeteneklerinin çok gelişmiş olduğu söylenebilir. Standart bir kediye göre çok daha hızlı koşabilir ve daha yüksek mesafelere kadar zıplayabilir. Ayrıca patilerindeki pençeler de diğer kedilerin pençelerinden daha uzun ve sivri olabilmektedir. Ağırlığı ise 4 ve 8 kilogram arasında değişir.
Habeş kedisi türünün yeni doğmuş bir bireyinde tüy rengi çoğunlukla koyu renkli olur. Fakat kedinin doğumu üzerinden haftalar geçtikçe bu tüy rengi sürekli olarak daha açık bir kahverengi tonuna sahip olur. Bazılarının tüyü bakır rengi olabilirken bazıları ise altın sarısı ya da açık kahverengi gibi birbirinden farklı tüy renklerine sahip olabilir. 

Kedinin genel olarak kahverengi renginde olması ise doğal şartlara adaptasyon ile alakalıdır. Avcı bir kedi türü olduğu için, sıcak bölgelerdeki sarı ve kahverengi uzun otlar arasında gizlenmesi bu tüy rengine bağlı olarak kolaylaşmaktadır. Kuyrukları ise vücut ölçülerine göre fazla bir uzunluğa ve sivri uçlu bir yapıya sahip olabilir.   
Habeş Kedisinin İnsanlarla Olan İlişkileri Nasıldır? 
Habeş kedisinin insanlarla olan ilişkileri tamamen hareketliliğe bağlıdır. Zeki ve hızlı bir kedi türü olduğu için sürekli hareket etmek isteyen bu kediler ile her gün düzenli olarak zaman geçirmek çok önemlidir. Sahibinin üzerine atılmayı seven Habeş kedisi, insanlara karşı gayet nazik olsa da fiziksel özelliklerinden dolayı ev eşyalarına kolaylıkla zarar verebilir. Bundan dolayı yüksek yerlerde süs eşyaları bulundurmamak gerekli olabilir. 

Ayrıca bu kediler, çocuklarla da kolay bir şekilde anlaşabilir. Yabancı insanlara karşı saldırgan bir tavır ile karşılık vermediği gibi, yeni insanlar ile kısa sürede dost olabildiği için en çok tercih edilen evcil kedi türlerinden bir tanesidir. Çünkü Habeş kedisinin insanlarla olan ilişkileri iyidir. 

Habeş Kedisinin Bakımı Zor Mudur? 

Tüm evcil hayvanlar gibi Habeş kedisi türü de sahibin sorumluluk bilincine bağlı olarak bakımı kolay olan ya da bakımı zor olan bir türdür. Kedi ile mutlaka zaman geçirilmesinin dışında bu tür, temizliğe fazlasıyla önem verdiğinden dolayı kedi kumunun ve oyuncakların sürekli temizlenmesi gerekir. Özellikle kedi kumunun temizlenmemesi durumunda, tuvalet ihtiyacını kirli bir kap içinde gidermek istemeyen kedinin evi kirletmesi söz konusu olabilir.

 
Habeş kedisinin bakımı konusunda tüy dökme sorunu pek fazla olmasa da diş eti sorunları sıklıkla görülebilir. Göz çapaklarının ve kulakların düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Bu temizlikler, haftada en az iki kez yapılmalıdır. On dört günde bir defa tırnaklarının kesilmesi ve kedinin yıkanması da tavsiye edilir. 
Ayrıca düzenli olarak veteriner kontrolü ve kedinin genel sağlık durumuna bağlı olarak gerekli olan aşılar mutlaka yaptırılmalıdır. Habeş kedisinin bakımı zor olmasa da mutlaka ilgi ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Hareketli bir hayvanla oyun oynamayı sevmeyenlerin Habeş kedisi satın alması pek doğru sayılmaz.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.