Tosa Köpeğinin Özellikleri Nelerdir? Tosa Köpeğinin Bakımı Nasıldır? | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Tosa Köpeğinin Özellikleri Nelerdir? Tosa Köpeğinin Bakımı Nasıldır?

 

Hırçın özelliklere sahip olan köpek ırklarından bir tanesi Tosa’dır. Tosa Inu, Tosa Ken ya da Japon Mastifi olarak da bilinen bu türdeki köpeklerin vücut ağırlığı yaklaşık olarak 35 kilogram ile 70 kilogram arasında ve boy ölçüleri ise 60 santimetre ile 80 santimetre arasında değişir. Renkleri açık kahverengidir. İlk olarak on dokuzuncu yüzyılda, Japonya’daki Şikoku Adası’nda keşfedilmişlerdir. En güçlü köpeklerden birisidir. 

Diğer pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu köpek türünün bulundurulması, satılması ya da farklı köpekler ile takas edilmesi bir yasa ile yasak hale getirilmiştir. Bu yasa, 5199 sayılı ve 24.06.2004 tarihli Hayvanları Koruma Kanununda bulunur. Dolayısıyla, oldukça iri ve güçlü bir vücuda sahip olan bu köpekleri beslemek yasadışıdır. Ayrıca diğer köpekler gibi sahibine fazla bağlı olmamaları ve istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlanmaları onların saldırganlaşmasına ve hatta sahiplerini ısırmalarına bile sebep olabilmektedir. 

Tosa Köpeğinin Bakımı Nasıldır? 

Bu köpek ırkından olan bir dişi birey, sadece bir doğum sırasında en az altı tane yavruyu dünyaya getirebilir. Tosa köpeğinin bakımı ise köpeğin henüz yeni doğmuş olduğu süreçten itibaren başlatılmalıdır. Çünkü bu köpekler, sonradan tanımış oldukları insanlara bağlı kalmakta zorlanırlar.

Tosa köpeğinin bakımı konusunda en önemli şeylerden bir tanesi, köpeğin sosyalleştirilmesidir. Bu durum en zararsız köpek ırkının eğitimi için de geçerlidir fakat Tosa köpeğinin sosyalleşmemesi, onun tamamen yabani bir köpek olarak kalması anlamına geleceği için bu duruma dikkat etmek çok önemlidir. Fakat ne olursa olsun bu köpeğin satın alınmaması tavsiye edilir. Çünkü bir şikayet durumunda köpeğe el konulması mümkündür. Ayrıca apartmanda beslenmemesi gereken köpek türlerinden bir tanesidir. 

Tosa Köpeği Neden Zor Bakılan Bir Türdür?

Bu tür, diğer hayvanlar ile ve özellikle de farklı cinslerden olan köpekler ile iyi ilişkilere sahip olması zor olan bir türdür. Yabancı insanlara iyi davranması beklenmeyen bu köpeklerin bir diğer özellikleri ise güçlü bir çeneye sahip olmalarıdır. Dolayısıyla bir defa ısırdıkları bir hayvanı ya da insanı ciddi bir şekilde yaralayabilirler.


İnatçı, güçlü, cesur ve sahibine pek de bağlı olmayan Tosa türü, ancak etkili ve dolayısıyla profesyonel bir eğitim süreci ile evcilleştirilebilir. Acemi köpek bakıcılarının kesinlikle tercih etmemesi gereken bir tür olduğu gibi, fiziksel özellikleri sayesinde hırçınlığa her zaman müsait bir köpektir. Genel olarak boyun kısmındaki derisi sarkık bir şekildedir. Bu durum ise boynuna alacağı darbelerin ya da diğer köpeklerin ısırıklarının daha az etkili olmasını sağlayan anatomik bir özelliktir. 

Ayrıca çok kuvvetli olan vücutları sürekli olarak kilo almaya son derece uygun bir yapıdadır. Bundan dolayı ise beslenme şartları maddi açıdan çeşitli zorluklar ortaya çıkarabilir. Günde yaklaşık olarak on iki saat boyunca aralıksız uyuyabilen ve özellikle acıktığı zaman çok daha agresif olan Tosa köpeklerinin, bekçi köpeği olarak kullanılması biraz daha kolay olabilir. Fakat bu konuda mutlaka bir profesyonel tarafından yetiştirilmiş olmaları en önemli detaydır.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.