Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir? Bakımı ve Eğitimi Nasıldır? | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir? Bakımı ve Eğitimi Nasıldır?

Sibirya kurdu ya da bilinen diğer adıyla Husky cinsindeki kurt köpekleri, güzel gözlere ve kalın tüylere sahiptir. Göz renkleri sadece mavi olmayan bu kurt köpeklerinin siyah gözlü ya da kahverengi gözlü türleri de bulunur.

Bununla beraber siyah – beyaz, kızıl – beyaz, kahverengi – beyaz ve gri – beyaz gibi farklı türdeki renk çiftlerine sahip olan tüylerinin uzun olması, genetik olarak soğuk iklim kuşağına uyumlu canlılar olmalarının bir sonucudur. Hatta bu hayvanların, sıfırın altında elli derecelik bir soğuğa bile dayanabildikleri söylenebilir. 

Sibirya kurdunun kilosu, erkek hayvanlarda yaklaşık olarak 25 kilogramdan 35 kilograma kadar ulaşabilir. Dişi hayvanlarda ise bu ölçü 20 – 25 kilogramdır. Sibirya kurdunun boy ölçüsü, erkek hayvanlarda 50 santimetre ile 60 santimetre arasında değişirken, dişi hayvanlarda 45 santimetre ile 55 santimetre arasında değişmektedir. İyi beslenmiş ve yeterince hareket etmiş olan bir Sibirya kurdunun yaşam süresi en az on yıl, en fazla ise on beş veya on altı yıl olarak kabul edilebilir. 

Yüzlerce yıldan beri Sibirya ve çevresindeki soğuk bölgelerde kar kızaklarını çekerek insanlara hizmet edecek kadar soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı oldukları gibi çok da hareketli olan bu kurtlar sosyal ve zeki bir yapıya sahiptir. Özellikleri dolayısıyla bir sürü içinde bulunmaya alışkın olan Sibirya kurdu özellikleri arasında, evcil yaşantısında pek çok insan ile beraber yaşayabilmesi bulunur. Eğitilmesi ve bakımı kolay olduğu için, en fazla tercih edilen köpek türleri arasındadır. Aile hayatına tamamen uyumlu oldukları için ev içinde beslenmelerinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca insanlar ile kolay bir şekilde ilişki kurabilmesi, aslında bir sürü hayvanı olmasıyla alakalıdır. 

Sibirya Kurdunun Bakımı Nasıldır? 

Sibirya kurdunun bakımı hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, bu kurt köpeklerinin çok hareketli olduklarıdır. Sürekli hareket etmek isteyen ve yorulmaya dayanıklı olan bu cins, düzenli olarak dışarıya çıkarılıp koşturulmalıdır. Örneğin uzun mesafeli ve geniş bir alanda bisiklet sürerek Sibirya kurduna sizi takip etmesi komutunu vermeniz iyi bir antrenman olabilir.


Bunun dışında, bir ormanda köpeğinizle beraber uzun bir koşu da yapabilirsiniz. Fakat mutlaka bunlara benzer antrenmanlar için ayırabileceğiniz zamanınız olmalıdır. Aksi halde köpeğinizin ne yazık ki evden ya da beslendiği kaçması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca çok sıcak olmayan bölgelerde beslenmesi daha doğru olsa da, sıcak bölgelerde de beslenmesi mümkündür. 

Ayrıca bu cinsten olan kurt köpeklerinin tüyleri ise haftada en az iki defa taranmalıdır. Husky köpekleri pek çok enfeksiyon hastalığına karşı dirençlidir fakat özellikle göz renkleri açık tonda olan türlerin retina problemleri yaşayabildiği görülmüştür.

Sibirya Kurdunun Eğitimi Nasıldır? 

Sibirya kurdu inatçı bir cinstir. Dolayısıyla Sibirya kurdunun eğitimi, köpek en fazla dört haftalıkken başlamalıdır. İlk olarak “otur” ve “yat” komutlarını öğretmek gerekir. Örneğin “otur” komutu için, mamayı burnun üst kısmına doğru tutmak ve komutu seslendirdikten sonra mamayı vermek etkili olabilir. 

Aynı şekilde mamayı yere yakın şekilde tutmak ve “yat” komutunu seslendirdikten sonra vermek de bu komutu öğretmek için etkilidir. Bu iki komutu sürekli tekrar ederek geliştirdikten sonra köpeğinizin bağlılığını artırmış olacaksınız. 

Daha sonra, bir koşu alanında elinizdeki mamanın peşinden koşmasını sağlayarak “koş” komutunu vermeniz ya da koşarken elinizdeki mamayı yiyebilmek için durmasını sağlayarak “dur” komutunu vermeniz, diğer önemli komutların kısa sürede öğrenilmesini sağlayabilen yöntemlerdir. Dolayısıyla Sibirya kurdu mutlaka hareketli bir şekilde eğitilmelidir. 

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.