Siyam Kedisi Özellikleri Nelerdir? Siyam Kedisi Bakımı Nasıldır? | Patigil.com
img
Kedi Cinsleri

Siyam Kedisi Özellikleri Nelerdir? Siyam Kedisi Bakımı Nasıldır?

Siyam kedisi eski adı ile Tayland kedisi olarak bilinen bu tür. Eskiden, tapınaklarda bekçi kediler olarak kullanılmaktaydı. Söz konusu türler, güzellikleri ve asaletli duruşları ile o zamanlarda asaleti temsil etmekteydi.

Mas mavi gözleri ve dikkat çekici tüy yapısı sayesinde tüm dünyada ilgi gören bu türün zekâsı odlukça gelişmiştir. Diğer cinslere göre daha kolay eğitilebilir bir tür olduğu içinden çok tercih edilen ev kedilerinden sadece birisidir. Siyam kedisi özellikleri ve bakımı nasıldır? 

Siyam Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Siyam kedisi diğer adı ile tapınak kedisi olarak bilinen bu tür kendine özgü görünüşü ile ünlüdür özellikleri arasında mutlaka üstün zekâsı da geçmektedir. Yüzlerinin tam ortasında duran o şirin maskeli görüntü genetik bir mutasyon sonucunda oluşmuştur. Siyam kedileri köklü ırk grubunda bulunduğu için geçmişten günümüzde gelen neredeyse her kedide bir gen parçası bırakmıştır.

1884 Yılında ortaya çıkan bu kediler özellikleri bakımından en çok saygı duyulan asil kediler arasında yer almaktadır. Günümüze kadar gelen ve bu süreç içerisinde hiçbir şekilde asaletini kaybetmeyen bu kediler, geçmişte de olduğu gibi asaleti ve güzelliği ile biliniyor.

Siyam kedilerinin detaylı özellikleri ise şöyle

Karakteristik Özellikleri: Zeki, Cana yakın, Sakin ve Kıvrak zekâ

Genel Tüy Yapısı: Krem Rengi ve Kısa Tüy

Kulak Özellikleri: Kısa ancak uç kısımları sivri

Genel Fiziksel Özellikleri: Orta boy, kıvrak vücut ve nispeten kaslı yapı

Kuyruk Yapısı: Uzun ve diğer kedilere göre ince

Siyam Kedisinin Aile İçindeki Yeri ve Özellikleri

Siyam kedisinin aile içindeki yeri ve özellikleri en merak edilenler arasında. Sahiplenilmek istenilen bu siyam kedileri tam olarak bir aile bireyidir. Çocuklar ile arasının iyi olması ile de bilinen bu türler üstün zekâ oranı sayesinde kısa sürede evin neşe kaynağı olacaktır.


Hareketli yaşamı nedeni ile oyuncak konusunda biraz ihtiyacı olsa da diğer tür kedilere göre düşük bakım ihtiyacı sayesinde kolay bakılabilen türler arasında yer almaktadır. Oyunculuk ve eğitim konusunda da aileyi sevindirecek türden olan bu kediler oyun oynamaya bayılır. Bunun yanı sıra, diğer türlere göre daha az uğraş göstererek kısa sürede eğitimini tamamlayabilirsiniz.

Siyam Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Siyam kedisinin bakımı nasıldır? Siyam kedilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken ince noktalar var. Bu türler genellikle aynı kaba ikinci kez tuvalet yapmamaları ile bilinir. Bu sorunun ana sebebi kabının açık bir alanda yer alması olabilir. Utangaç olan bu türün kabının temizliği oldukça önemlidir. Tenha bir alana koyacağınız tuvalet kabı rahat bir şekilde tuvaletini yapmasını sağlayacaktır.

Kısa tüylü yapıları nedeni ile diğer cinslere göre daha az tüy döker bu konuda fazla bir uğraş göstermenize gerek yok ancak daha rahat bir yaşam sürmesi için ayda bir iki defa tımar eldiveni ile taramanızda fayda var. Mutlu olması için ufak ama etkili bir yöntemdir.

Mama seçimi konusunda doğru adımlar atmanız daha uzun süre yaşam sürmesinde faydalı olacaktır. Sevdiği mama dışına çıkmadan besin değerleri yüksek bir mama seçimi yapmalısınız. Seçim sırasında ne yapacağınızı bilmiyorsanız veteriner hekiminizden kesinlikle yardım almalısınız. 

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.