Kedilere Salam Verilir Mi? Kediler Salam Yer Mi? | Patigil.com
img
Kedi Beslenmesi

Kedilere Salam Verilir Mi? Kediler Salam Yer Mi?

Kedi besleyen ya da kedi beslemek isteyenlerin sorduğu sorular arasında mutlaka Kedilere salam verilir mi? Bulunuyor, bu sorunun cevabı basit olduğu kadar kedilerin hayatında önemli bir yer taşımaktadır.

Söz konusu minik dostlarımızın can sağlığı olduğu için ne yediklerine ne gibi sorunlar doğabileceğine mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Kedilere verilmemesi gereken besinler arasında bulunan salam neden zararlıdır sorusunun cevabını içeriğimizin devamında öğrenebilirsiniz.

Kediler ne yer, Kediler ne yemeli ya da kediler ne yememeli konusunda sadece çip ve pişmiş kategorisi farklılık göstermemekte. İçeriğinde bulunan besin değerleri de minik dostlarımızın hayatını pek çok yönde etkilemekte.

Kedilere Neden Salam Verilmez? 

Kedilere neden salam verilmez? Kediler her ne kadar bu besinin kokusunu alınca çılgına dönse de uzun vadede sorun oluşturabilecek bir besin olarak kendini listeye ekletmiş durumda. Salam her ne kadar masum bir besin olarak dursa da hem ev kedilerine hem de sokak kedilerine büyük ölçüde zarar vermekte.

İçeriğinde bulunan maddeler ve yarı çiğ durumda olan bileşenler kedilerde hızlı iç parazit oluşumuna sebep olmakta. Özellikle aşıdan uzak bir hayat sürmek zorunda kalan kedilere yardım amaçlı verilen bu besin daha zor yaşam sürmelerine neden olabilir.

Kedilere neden salam verilmez? Sorusunun cevabı elbet ki sadece iç parazit değil, içeriğinin yeterince doyurucu ve besin değerinin yüksek olmaması nedeni ile sadece atıştırmalık yerine geçebilecek bir yiyecek türüdür. Minik pati dostlarımıza mutlaka besin değerleri yüksek mamalar ve takviyeler vermemiz gerekiyor.

Yavru Kediye Salam Verilir Mi?

Yavru kediye salam verilir mi? Henüz yeni sütten kesilmiş ve katı yiyeceklere geçmeye başlayan yavru kedilere salam verilir mi? Özellikle dişleri yeni çıkan yavrular için ne kadar kolay tüketilebilir bir besin olarak gözükse de iç parazit yerleşimi sonucunda minik pati dostlarımız hayatlarını kaybedebilir.


İç parazit konusunda dikkat edilmesi konular pişmemiş ve yarı pişmiş besinlerdir. Sadece salam değil balık, tavuk, et gibi besinleri verirken de mutlaka pişirmek gerekiyor. Çiğ olarak vücuda girebilecek her besin iç parazite neden olabilir.

Kediler Ne Yer? Kedilere Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Kediler ne yer? Salamın ne kadar sağlıksız ve zararsız bir besin olduğundan bahsettik, peki sağlıklı besinler nelerdir? Kedilere zarar vermeyen yiyecekler nelerdir? Bu konuda en dikkat edilmesi gereken yüksek besin değerlerine sahip yiyeceklerdir. Kuru veya yaş mama alırken yüksek besin değerlerine sahip olduklarından emin olmalısınız.

Kediler Ne Yer, Kedilere Sağlıklı Besinler

  • Haşlanmış Yumurta
  • Pişmiş, Nişastalı yiyecekler (Patates, Makarna vb.)
  • Diğer besinler ile karıştırılmış hafif sebzeler
  • Balık (Pişmiş, Haşlanmış)
  • Tavuk (Izgara veya Haşlanmış)
  • Kuru veya Yaş mama (Besin değerleri yüksek ve tercih edilen güvenilir markalar)

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.