Yavru Kedi Bakımı Rehberi [Tüm Detaylarıyla] | Patigil.com
img
Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı Rehberi [Tüm Detaylarıyla]

Bazı hayvan severler, kedileri özellikle çok daha tatlı oldukları küçüklük dönemlerde sahiplenebilmektedir. Bu durumda hiçbir yanlışlık bulunmuyor olsa bile yavru olan bir kedinin bakımını üstlenmek çok önemli bir sorumluluktur ve bundan dolayı, güvenilir olan bir yavru kedi bakımı rehberinden faydalanmak gerekebilir. 
Çünkü yavru hayvanlar çok sevimli olmalarıyla beraber, bir o kadar da titiz ve dikkatli bir şekilde büyütülmeleri oldukça önemlidir. Hayvanların ev içinde bulundurulan bir eşya ya da basit bir eşya olmadığını anlamak ise özellikle kedi bakımı konusunda öncelikli olarak anlaşılması gereken durumların başında gelir. Yavru bir kediyi sahiplenmenin önemli sorumlulukları meydana getireceği mutlaka bilinmeli ve ondan sonra bir yavru kedi sahiplenilmelidir. 

0 – 1 Haftalık Yavru Kedi Bakımı Nasıldır? 

Biyolojik olarak vücut yapılarının gelişimi henüz tamamlanmamış olan bu kedilerin ilk olarak ihtiyaç duydukları şey, vücut ısılarının korunmasıdır. Normal şartlarda annesinin tüyleri altında kolayca ve kısa sürede ısınabilen yavru bir kediyi ısıtmak için onu havluya sarmak tercih edilebilir. Ayrıca çok küçük olan yavru kedileri yıkamak yerine, kediler için üretilen ıslak mendillerle temizlemek doğrudur. Çünkü küçük kedilerin yıkandıktan sonra yeterince ısınamama riskleri vardır ve bu durumda enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkabilir.

0 – 1 haftalık yavru kedi bakımı konusunda ilk olarak kedinin vücut ısısını sabit tutarak üşümesini engelledikten sonra en önemli konu, kedinin gıda ve su ihtiyacıdır. Yeni doğmuş bir yavru kedi, en az iki ayı tamamlayana kadar sadece anne sütüyle beslenebilir ve su ihtiyaçlarını da yine anne sütü aracılığıyla karşılarlar. Dolayısıyla 0 – 1 haftalık olan bir kediye su verilmemesi gerekir. 
Gıda olarak yavru kediye inek sütü ya da bebek maması vermek ise yavru kedi beslerken yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Bağırsak florası yeterince bağışıklık kazanmamış olan herhangi bir yavru kediyi ilk olarak, tamamen yabancı olduğu bir süt ya da mama çeşidiyle beslemek sindirim sistemine kalıcı hasarlar verebilir. Hatta bu durumda, kedinin aniden ölmesine sebep olabilen ishal hastalıkları bile ortaya çıkabileceği için yavru kedi bakımı sırasında sadece özel süt tozları kullanılmalıdır. 
Veteriner kliniklerinde bulunan bu süt tozları, yavru kedinin yaşına göre farklı türlerde olabilir. Bunların her biri, kedinin sindirim sistemindeki gelişimleri başta olmak üzere tüm fiziksel gelişim süreçleri incelenerek üretilen süt tozlarıdır. Henüz 0 – 1 aylık olan bir kediye uygun bir biberon da gerekmektedir. 

Daha sonra ılık su ile sulandırılması gereken bu toz, her iki saatte bir defa kediye içirilmelidir. Yavru kedi bakımı konusunda en çok zorlanılan konulardan birisi, biberonu kedinin ağzında tutabilmektir. Sütün boşa akmaması için besleme sırasında yavrunun başını fazla sıkmadan tutmak ve gerektiği zamanlarda ağzını baş parmak yardımıyla açmak önemlidir. Fakat yavru kedi, birkaç defa beslendikten sonra kendi kendine biberon emziğini ağzında tutmayı öğrenir. 

0 – 1 haftalık yavru kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise beslenecek olan kediyi sırtüstü yatırmamaktır. Kedinin başını tutmak o pozisyonda daha kolay olduğu için pek çok insan ne yazık ki bu hatayı yapabilse de, hayvanın mutlaka dört ayak üzerinde durarak ya da oturarak beslenmesi en doğrusudur. İçirilecek olan süt miktarı, yavru kedinin vücut yapısına ve genel sağlık durumuna göre değişebilir. Bu konuda kediye bağlı olarak en doğru bilgiyi bir veteriner hekimden almak mümkündür.    
Tuvalet konusunda yapılması gereken tek şey ise her iki saatte bir defa, yani beslenmeden sonra ıslak bir pamukla kedinin makatıyla idrar organını okşamaktır. Başlangıçta, boşaltımın gerçekleşmesi için anne kedinin yaptığı yalama işinin gerçekleştirildiği pamuk yeterli olacaktır. Örneğin yavru kedinin idrarı fazla olmayacağından ya da dışkısı çok katı olmayacağından dolayı, bu pamuğu kullanarak idrar ve dışkı giderilebilir. Ayrıca yavru kedi bakımı mutlaka yumuşak davranmayı gerektirir.

Bunların yanı sıra 1 – 2 haftalık yavru kedi, 2 – 3 saatte bir defa ve 2 – 3 haftalık yavru kedi ise 3 – 4 saatte bir defa beslenmelidir. Beslenmeden sonra karınlarını yavaşça okşamak ve pamuk kullanarak boşaltımlarına yardımcı olmak unutulmamalıdır. Ayrıca kısa sürede kurulamak ve ısıtmak şartıyla ikinci haftadan sonra kediyi ılık suyla yıkamak mümkündür. 

3 – 4 Haftalık Yavru Kedi Bakımı Nasıldır? 

3 – 4 haftaya kadar, yavru kedi bakımı konusunda uygulanması gerekenler neredeyse aynıdır. Bu süreçten sonra kedinin idrar ve dışkı boşaltımı artabilir. Ayrıca dışkının macun kıvamında ve sarı renkli olması normaldir. Fakat dışkının sıvı kıvamında ve çok daha açık ya da koyu renkli olması ishal belirtisidir. Bu durumda mutlaka veterinere başvurmak şarttır.

Bir ay tamamlandıktan sonra 3 – 4 haftalık yavru kedi bakımı konusundaki en önemli şey, kum içinde boşaltımın başlamasıdır. Dolayısıyla dördüncü haftadan sonra, idrar organını ve makatı ıslak pamukla okşanırken kedi kum içerisinde bulundurulmalıdır. Kumun bentonit cinsinde olması tavsiye edilir. 
Birkaç hafta bu şekilde devam ettikten sonra yavru kedi nereyi tuvalet olarak kullanacağını öğrenecektir. Sevimli yavru kediler, tuvalet ihtiyaçlarını temiz kumlar üzerinde gidermek isterler. Bundan dolayı kum temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. 

Üçüncü haftadan sonra, bazı günlerde kediye yaş mama vermek gerekir. Mide kasları gelişmiş olan yavru kedinin daha çok doymuş hissedebilmesi için yaş mama kullanmaya başlanmalıdır. Su ile biraz daha yumuşatılarak 3 – 4 saatte ya da 4 – 5 saatte bir defa olmak üzere, biberon yardımıyla kediye içirilen bu mamalar dışkı kıvamının koyulaşmasına ve miktarının artmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda açık sarı renkli olan dışkının renginde de bir koyulaşma görülecektir. Yavru kedi bakımının birinci ayından sonra bunlar tamamen olağan durumlardır. 

5 – 8 Haftalık Yavru Kedi Bakımı Nasıldır? 

5 – 8 haftalık yavru kedi bakımında en önemli konu, tamamen yaş mama kullanmaya başlanmasıdır. Kedi için uygun olan herhangi bir yaş mama, özellikle beşinci haftadan sonra daha az suyla karıştırılarak 5 – 6 saatte bir defa kediye içirilmelidir. Yaklaşık olarak altıncı haftadan sonra ise idrar ve dışkısını kum içinde yapmayı öğrenmiş olan kedinin tuvalet ihtiyacı için ıslak pamuk kullanmaya gerek kalmayacaktır. Genel olarak altıncı hafta tamamlandıktan sonra ise veteriner hekimin kararıyla bazı aşıları yaptırmak gerekebilir. 

Yavru kedi bakımı konusunda sağlık oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı tüylerinin gelişmekte olduğu bu dönemde kedinin fazla kaşınıp kaşınmadığına ve derisi üzerinde tüysüz kalan bölgelerin olup olmadığına dikkat etmek lazımdır. Kediyi sık sık veteriner hekime kontrol ettirmenin yanı sıra pire tarağı kullanarak tüylerini taramak da yararlı olabilir. 

Birkaç hafta içinde ishal rahatsızlığı görülebilir. Kısa süreli olması durumunda bu rahatsızlık normaldir. Fakat kalça kısmındaki tüyler sıvı kıvamdaki dışkıdan dolayı kirlenmişse mutlaka o bölge ılık suyla yıkanmalıdır ve daha sonra ise kurulanmalıdır. Çünkü yavru kedi bakımında vücut ısısının korunması oldukça önemlidir. 
Sekizinci hafta tamamlanana kadar yaş mama ile beslenmesi gereken yavru kedinin daha sonra katı mamalar tüketebilecek hale gelir. Kedi maması alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında mamanın besin maddeleri gelir. Farklı yaşam sürelerine sahip olan kedilerin vücutlarındaki metabolizma işleyişleri de farklıdır. Dolayısıyla mama tercih ederken buna dikkat edilmesi gerekir. Mamalardaki yaş sınırlandırmalarına, kedinin kilosuna ve cinsine dikkat ederek mama tercihinde bulunmak da yavru kedi bakımı konusunda önemlidir.

Kedinin dengesiz beslenmemesi, daha az kilolu olmasına ve bundan dolayı daha fazla hareket etmesine olanak sağlar. Bu durum ise kedinin fiziksel ve psikolojik açıdan daha sağlıklı olmasıyla sonuçlanır. Bundan dolayı kedi bakımının en önemli detaylarının başında mama seçiminin geldiği de söylenebilmektedir.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.