Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir? | Patigil.com
img
Kedi Bakımı

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvan beslemek konusunda pek çok faydadan söz edilebilir. Fakat oldukça hareketli, sevimli ve oyun oynamayı çok seven hayvanlar olmalarından dolayı evde kedi beslemenin faydaları daha açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Güzel gözlere, yumuşak tüylere ve tatlı bir ses tonuna sahip olan kediler, ev hayatına kısa sürede alışabildikleri gibi her yaştan insan ile iyi ilişkiler de kurabilen hayvanlardır. 

Özellikle küçük çocuklarla uzun süre meşgul olabildiklerinden ve zararsız olmalarından dolayı en sevilen hayvanlar arasında kedilerin de bulunduğu söylenebilir. Fakat bazı durumlarda ısırma ve tırmalama gibi temel ihtiyaçlarını gidermek için koltuklardan ya da sahiplerinden faydalanabilirler. Bu durum bazı kedi sahipleri tarafından yanlış anlaşılabilse de, onların bulundukları mekana son derece alışmış olduklarını ve sahiplerine güvendiklerini gösterir. 

1. Evde Kedi Beslemek Strese ve Depresyona İyi Gelir 

Bunların yanı sıra, bir kedinin beslendiği eve psikolojik sağlık açısından pek çok önemli katkısı vardır. Hatta kedinin sağlığa faydaları arasında en fazla bilineni, düşük seviyeli depresyon sorunlarının kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı olmasıdır. Kedi beslemenin depresyon tedavisi üzerinde gösterdiği bu etki, birincil stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun dengelenmesiyle ilişkili bir durumdur. 

Çeşitli ruhsal problemler, bu salgının çok yüksek miktarda ve yanlış zamanlarda salgılanmasına sebep olabilir. Bu durumda ise kan basıncının yükselmesine bağlı olarak kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Evde kedi beslemenin faydaları, aşırı kortizol salgısına karşı doğrudan olmasa bile oksitosin hormonunu yükselterek mücadele edebilir. 

Bir insanı ya da hayvanı sevmek, cinsel ilişki yaşamak, doğum yapmak, çocuk emzirmek veya çok sevilen bir şeylerle zaman geçirmek gibi mutluluk verici zamanlarda daha fazla salgılanan oksitosin hormonu, sevimli bir kedinin başını okşarken bile yükselerek kişiye rahatlama hissi verebilmektedir. Kedi beslemek, sadece bu yararı açısından bile insanlar için doğru bir tercihtir. Çünkü stres ile beraber ortaya çıkabilen çeşitli beyin hücresi hasarları, egzama gibi cilt sorunları ve uyku kalitesinin bozulması gibi sorunları gidermek için tüylü bir ev arkadaşı gerekebilir. 

2. Evde Kedi Beslemek Enerjik Hissettirir 

Kedilerin oyun oynamayı ve hareket etmeyi çok sevdikleri bilinir. Bununla beraber, kedi beslemekte olan bir kişinin hayatı da hareketli bir hal almaktadır. Çünkü evde kedi beslemenin faydalarından bir diğeri, sinir taşıyıcılar arasında bulunarak beynin sakinleşmesine ve kişinin rahatlamasına yardımcı olan serotonin inhibitörünü dengede tutmaktır. 


Fazla salgılanması durumunda mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, kabızlık, beslenme bozuklukları, konsantrasyon eksikliği ve çeşitli cinsel hastalıklara sebep olabilen serotonin, az salgılanması halinde aşırı halsizlik, panik atak durumu, sürekli devam eden kaygı ve mutsuzluk, kemik yapısında bozulma, kan hücrelerinde pıhtılaşmama gibi bazı sorunları ortaya çıkarabilir. 

Bu hormonun yeterli bir seviyede salgılanabilmesi için ilk olarak sevgi ve güven duygusu gereklidir. Dolayısıyla oyunlar oynanabilecek güzel bir kedi, bu konuda önemli faydalara sahiptir. Serotonin salgısının düzenli bir şekilde devam etmesiyle, sürekli olan halsizlik ve mutsuzluk durumu da ortadan kalkacaktır. 

3. Evde Kedi Beslemek Alerjilere Karşı Bağışıklık Kazanılmasını Sağlar 

Canlıların çeşitli hastalıklara karşı dayanıklı olmaları, sahip oldukları bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Her canlıda olduğu gibi, kedilerin vücut yüzeylerinde de çeşitli bakteriler yaşamaktadır. Dolayısıyla kedi besleyen bir kişinin bağışıklık sistemi çok daha fazla bakteriyi tanıyabilir. 

Bu durum ise evde kedi beslemenin faydaları arasına, astım da dahil olmak üzere diğer bazı alerjik hastalıkların önlenmesini ekler. Özellikle çok küçük yaşlardan itibaren evcil bir hayvanla büyüyen çocukların hem biyolojik hem de psikolojik sağlık açısından daha iyi bir durumda oldukları da gözlemlenebilir.   

4. Evde Kedi Beslemek Şefkat Duygusunu Geliştirir 

Şefkat duygusu, küçük yaşlarda çocukların psikolojik bir eğitimle kazanması gereken duyguların başında gelmektedir. Fakat ne yazık ki pek çok insan doğru bir şekilde yetiştirilmediğinden dolayı bazı eksikliklere sahiptir. Bu durumda, özellikle şefkat duygusunun gelişmesi açısında evde kedi beslemek yararlı olabilir. Çünkü narin ve güzel bir hayvan olan kedi, sahibinin pek çok psikolojik sorununa iyi gelebilen bir hayvandır.

5. Evde Kedi Beslemek Sorumluluk Duygusunu Geliştirir 

Evde kedi beslemenin faydaları ya da evde hayvan beslemenin faydaları içinde en önemlisi bu olabilir. Son derece önemli olan sorumluluk duygusunun gelişebilmesi için, herhangi bir evcil hayvan beslemek yararlı olabilir. Özellikle küçük çocukların bir kedi ile beraber büyümesini sağlamak tercih edilmelidir. Çünkü çocuğun sorumluluk duygusu gelişirken hayvanın kaşınan dişlerinden daha az zarar görmesi bu şekilde daha kolay sağlanabilmektedir.  

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.