Kedi Gribi Nedir? Kedi Gribi Belirtileri ve Tedavisi | Patigil.com
img
Kedi Bakımı

Kedi Gribi Nedir? Kedi Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de grip/nezle görülebilir. Kedi dostlarımızın grip belirtileri genelde insanlara benzer özellikler taşıdığı farkedilmiştir. Yaşlı gözler, şişkin boğaz, akan burun belirti olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bunların yanında bazı belirtiler de söz konusu olabilir. Kedilerde gribin ilerlemesi sonucu eklem ve kas ağrıları, ateş ve ağız içinde yara gibi belirtiler çıkabilmektedir.

Kedilerde grip hastalığı, yetişkin kediler için çok da sorun oluşturmuyor. Fakat, ilerleyen durumlarda veteriner kliniğine başvurmakta fayda var. Veteriner hekimlerimiz, grip kontrolünü elinde tutacak ve daha fazla ilerlemesini önleyecektir. Özellikle de ağrıların azalması onlar için çok iyi gelecek.

Yavru kedilerdeki grip yetişkin kedilere göre daha ağır olabilir. Yavru kedilerde gripteki en önemli durum kalıcı hastalığa sebep olmasıdır. Nasıl mı? Kedideki nezle ile beraber ortaya çıkan göz ülseri denilen hastalık, yanlış ya da geç müdahale sonucunda kalıcı hâle dönüşebilir. En doğru çözüm kedinizde grip gördüğünüz takdirde veteriner hekimlerince tedavi altına alınmasını sağlamak olacaktır.

Kedilerdeki Grip Bulaşıcı mı?

Kedilerde nezle, grip gibi üzücü durumlar diğer kediler için de bulaşıcı hastalık özelliğini taşıyor. Hapşırma ile geçen bulaşma yöntemi, yöz yaşının başka kediye bulaşması gibi hususlar ile ortaya çıkar. Unutmadan, cilt teması da grip bulaşımını tetikleyebilir.

Hatta, grip olan kedinin eşyalarını bir diğer kedinin kullanıyor olması da bulaşa sebep olabilir. Buradan da anlayacağımız üzere grip olan kedinin temas ettiği tüm eşyalar, mama kabı, kedi oyuncakları gibi eşyaları diğer kediler için risk taşıdığından ortalama olarak 1 hafta boyunca farklı bir odada kalması en doğrusu olacaktır.

Kedilerde Grip Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın en başında da yazdığımız gibi grip belirtileri genel olarak biz, insanlar ile aynı belirtilere sebep olabilir. Elbette bazı farklılıklar gözükebilir. Kedilerde grip belirtileri şunlardır:

  • Hareketsizlik,
  • Halsizlik,
  • Aşırı uyku isteği,
  • Şiddetli burun akıntısı,
  • Göz akıntısı
  • Göz sulanması,
  • Hapşırma.

Bu belirtiler dışında kedi cinsine göre de farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Genel ortak belirtiler ise yukarıda yazıldığı gibidir.


Eğer kediniz halsiz, yorgun ve bitkin gözüküyorsa bunun da yanında hapşırma görünüyorsa grip olmuş diyebiliriz. Vakit kaybetmeden veteriner kliniğine gitmeniz en doğrusu olacaktır.

Kedi Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Genel itibariyle kedi gribine karşı kesin çözüm olarak belirlenen antiviral ilaç bulunmuyor. Bazı durumlarda antibiyotikler fayda gösterdiği biliniyor. Bu duruma en iyi veteriner hekiminiz karar verecektir. Tıpkı insanlardaki gripte olduğu gibi virüs burun ve hava yollarının hassas hatlarına zarar verdiği sebebiyle bakteriyel enfeksiyonlar farklı bir şekilde komplikasyonlara yol açmaktadır.

Her ne kadar kedi gribinin tıpta bariz belirli bir tedavisi olmasa dahi, kedi sahibinin evinde kedisine uyguladığı tedavi ve bakım çok önem arz ediyor. Özellikle de gözlerde akıntı olduğu takdirde ılık ve temiz bir havl ile kompres kedi için en iyi tedavi yöntemlerinden biri olacaktır.

Bunların dışında ise veteriner hekiminiz burun için damla ve mamalara karıştırılacak bir hap verebilir. Bunları güzel ve düzenli şekilde kullanıyor olmanız çok önemlidir.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.