British Shorthair Özellikleri Nelerdir? British Shorthair Bakımı Nasıldır? | Patigil.com
img
Kedi Cinsleri

British Shorthair Özellikleri Nelerdir? British Shorthair Bakımı Nasıldır?

En sevimli kedi türleri arasında olan British Shorthair ya da bir diğer adıyla “İngiliz kısa tüylüsü”, günümüzde İngiliz kültürüne ait bir kedi türüdür. Fakat bu türün kökeninin Mısır’daki çeşitli kedi ırklarına bağlı olduğu bilinir. Ayrıca British Longhair türündeki kediler ise yirminci yüzyılın başında bu tür ile İran kedisinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. 

British Shorthair Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Cins bir kedi olduğundan dolayı British Shorthair özellikleri pek çok farklılık bulundurmaktadır. Genellikle koyu gri renkli olan tek katmanlı, sağlıklı ve yumuşak tüylerle kaplı olan bu kedinin vücut yapısı pek yağlı değildir. Türün erkek kedilerinde vücut ağırlığı 5 kilogram ile 10 kilogram arasında, dişi kedilerinde vücut ağırlığı ise 5 kilogram ile 7 kilogram arasında değişebilir. British Shorthair yaşam süresi ise ortalama olarak 15 – 20 yıldır. 

Çıkıntılı yanaklara ve iri gözlere sahip olan bu kedi türü, diğer pek çok kedi türüne göre çok daha güçlü olmasının yanı sıra yüksek yerlere zıplamayı ya da bir yerlere tırmanmayı sevmeyen bir kedidir. Bu sebepten dolayı az hareketli olduğu da kabul edilebilir. Fakat sahibi ile oyunlar oynarken neşeli ve enerjik bir haldedir. 

Bu kedinin gözleri yeşil, mavi ya da bakır renklerinde olabilir. Tek renkli olan tüylerinde siyah, beyaz ya da açık gri renkli olan çeşitli desenler bulunabilmektedir. Haftada en az bir defa mutlaka fırçalanması gerekse de fazla tüy dökmeyen bir kedi türüdür. 

British Shorthair Nasıl Bir Kedidir?

Fiziksel özelliklerinin dışında, sakin huylu olan bu kedilerin sahiplerini yabancı insanlardan kıskandıkları da bilinir. Bununla beraber British Shorthair özellikleri arasında, yaşadıkları eve ya da mekana gelmiş olan tanımadıkları insanları pek sevmemeleri ve bu durumda bazı tepkiler gösterebilmeleri de vardır.


Fazla miyavlamayan ve kucakta taşınmayı sevmeyen British Shorthair türündeki kediler, alışmış oldukları bir mekanda sürekli olarak dolaşmayı çok severler. Fakat kısa tüylerinin oldukça kalın ve sağlıklı olmasından dolayı vücut ısısını korumakta zorlanmayan bu kediler, sıcak havadan pek hoşlanmamaktadır. Dolayısıyla bu türdeki bir kedi için mutlaka serin bir ortam oluşturulması tavsiye edilir. 

British Shorthair ile Chartreux Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Birbiriyle en çok karıştırılan kedi türleri arasında British Shorthair ve Chartreux bulunmaktadır. Buna rağmen British Shorthair ile Chartreux arasındaki farklar kolaylıkla fark edilebilir. Bu konuda şunlardan söz etmek mümkündür:

British Shorthair Özellikleri 

 • Gri tüylüdür.
 • Gözleri renkli olabilir.
 • Ortalama ağırlığı 5 – 9 kilogramdır. 
 • Pek hareketli değildir. 
 • Yabancı insanları sevmeyebilir.
 • Kucakta taşınmayı sevmez. 

Chartreux Özellikleri

 • Gri tüylüdür. 
 • Gözleri renkli olabilir.
 • Ortalama ağırlığı 4 – 6.5 kilogramdır. 
 • Hareketli bir kedidir. 
 • Yabancı insanlara ve hatta köpeklere bile kolayca alışabilir.
 • Kucakta taşınmayı sever. 

British Shorthair ve Chartreux arasındaki farklar ve benzerlikler genellikle bu şekildedir. British Shorthair özellikleri ile Chartreux özellikleri arasında çok daha fazla benzerlik bulunsa bile, biraz daha hareketli bir kedi sahiplenmek isteyenler için Chartreux, sakin bir kedi sahiplenmek isteyenler için ise British Shorthair türü en doğru tercih olacaktır.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.