Dogo Argentino Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi | Patigil.com
img
Köpek Cinsleri

Dogo Argentino Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi

Güçlü bir karekteri bulunan Dogo Argentino cinsi köpekler, düşünülenin aksine sevecen yaratıklardır. Güçlü bir bedene sahip olan bu köpeklerin algılama şekilleri de pek çok ırka oranla daha da gelişmiştir. Argentino Dogo cinsi köpekler, önyargı ile yaklaşılmadığı taktirde ömür boyu sizin en yakın dostunuz olabilirler.

Dogo cinsi köpekler için köpek sahiplenme opsiyonları da oldukça fazladır. Bu sevimli ve güçlü köpek cinsi sürekli terk edilmekte ve özellikle de Türkiye’de çok yanlış tanınmaktadır. O zaman gelin, Dogo cinsi köpekleri genel hatlarıyla daha da yakından tanıyalım.

Dogo Argentino Köpeklerinin Tarihi

Dogo argen cinsi köpeklerin tarihi Antonio Nores Martinez isimli bir Arjantinlinin hayatıyla kesişiyor. Martinez, 17 yaşından itibaren Dogo cinsi köpekler gibi zeki ve güçlü melez bir cins yaratmaya çalışıyor. Cordoba dövüş köpeği ile pek çok ırkı çiftleştiren Martinez, en nihayetinde Dogo Argentino adını alacak bu avcı köpeği yaratıyor.

Dogo cinsi köpekler, gerçekten de Martinez’in hayallerindeki gibi pek çok işi bir arada yapabilen köpeklerdir. Avcı olma özelliğini taşıyan bu yaratıklar, terapi köpeği olarak da insanlara yardımcı olmaktadır.

Dogo Argentino Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Dogo Argentino özellikleri arasında başı kısa ve beyaz tüyler çekmektedir. Bu cins köpeklerin tüyleri kesilmiş gibi kısa ve bembeyazdır. Dogo köpekleri, 40 ila 45 kilo arasında oldukları gibi uzun boylu köpek ırkları arasında da ilk sıralarda yer almaktadırlar. 


Uzunca bir kuyruğa ve sarkık kulaklara sahip olan Dogo cinsi köpeklerin burunları da simsiyahtır. Bu sevimli köpekler, çıkık bir alna ve oldukça güçlü bir çene yapısına da sahiplerdir. Ülkemizde oldukça yanlış tanınan Dogo köpekleri genellikle kötü niyetli insanların elinde kötü işlere kalkışabilirler. 

Dogo cinsi köpekler, dövüşçü olarak yetiştirilip işkence ile saldırgan bir hale getirilebilirler. Hatta bu sevimli köpeklerin sarkık karakteristik kulakları da bazı acımasız kişilerce kesilebilmektedir. Bu durum ne yazık ki Dogo cinsi köpeklerde sıklıkla görülen oldukça üzücü bir durumdur.

Dogo Argentino Köpeklerinin Karakter Özellikleri

Dogo Argentino cinsi köpeklerin karekterilerine göz atacak olduğumuzda karşımıza sevecen ve dost canlısı bir ırk çıkıyor. Her ne kadar sinirli ve kavgacı olarak kabul görmüş olsalar da Dogo cinsi köpekler, her daim sevecen ve insan dostudur. 

Çocuklarla da iyi anşalan bu köpeklerin aradığı tek şey sıcak bir yuva ve ailedir. Sahiplerine sadık olan bu köpeklerin bazıları oldukça oyuncudur. Yabancı insanlara karşı başta temkinli olan Dogo cinsi köpekler, zamanla bu kişilere alışabilirler. 

Dogo köpekleri, sevilmeye ve düzenli olarak bakılmaya ihtiyaç duyan özünde sevimli ve sevecen köpeklerdir. Bu cinse duyulan önyargı, barınaklarda binlerce Dogo’nun zor koşullarda yaşamasına neden olmaktadır. Siz de satın alma sahiplen ilkesi ile Patigil.com adresindeki Dogo ilanlarına göz atabilirsiniz.

Dogo Argentino Köpeklerinin Bakımı

Dogo Argentino köpek bakımı hakkında detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Bu alanımızı beslenme, temizlik, egzersiz ve eğitim olarak ayırıyoruz.

Beslenme

Dogo Argentino'nun yaşına tam anlamıyla uygun, besleyici ögeleri içeren leziz mamalar ile beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini alt üst edebilir. İlla yemek artıkları vermeniz gerekiyorsa oldukça dikkat etmeniz ve veteriner hekiminize danışmanız gerektiğini söylemeliyiz. Pişmiş kemiklerden, yüksek yağ içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Eğitim sırasında köpekler için üretilen küçük ödül mamaları kullanabilirsiniz. Ancak, ödül mamasında aşırıya kaçmak obezitenin habercisi olacaktır, dikkat.


Dogo Argentino köpeğinizin mama kapları ve su kabı daima temiz olmalı, suyunu günlük olarak değiştirmelisiniz, taze su onu zinde tutacaktır. Köpeğinizin beslenimi ile alakalı ciddi endişeleriniz var ise veteriner hekime danışmaktan çekinmemelisiniz.

Temizlik

Dogo Argentino'ların tüy dökümü oldukça düşük seviyededir. Haftalık düzenli tarama yapmanız gerekmektedir. Bu düzenli taramanız tüy dökümünü oldukça minimum hale getirecektir. İhtiyacı var ise banyo yaptırabilirsiniz ancak düzenli yıkanmalarına ihtiyaçları yoktur. Enfeksiyon ile sonuçlanabileceğinden kulakları, kulak kirine karşı sürekli gözlem altında bulundurulmalıdır.

Eğer tırnakları doğal yollar ile aşınmıyorsa düzenli olarak kesmelisiniz. Uzun tırnaklar yürüme ve koşma esnasında acı ve mutsuzluk verebilir. Dişleri ise düzenli olarak fırçalanmalı.

Egzersiz

Dogo Argentino köpek ırkı yüksek enerjili bir cinstir. Günlük egzersizini asla aksatmamalısınız. Çeşitli oyuncaklar ile de enerjisini atabilirsiniz. Ayrıca bu oyuncaklar onunla bağınızı geliştirmeniz için mükemmel kaynaklardır. Günlük birden fazla yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Eğitim

Dogo Argentino köpek cinsi eğitimi ile alakalı söyleyebileceğimiz en net husus şudur; çok zekiler ve çabuk öğreniyorlar.

Yetenekli eğitmenlerin elinde bir köpeğin yapabileceği ve daha fazlasını öğrenmesi oldukça mümkün. Çoğu kez dominant ve inatçı tatlı bir cinstir. Bu eğitime de yansıyabilir, lütfen boğma tasma gibi onlara zarar verebilecek, mutsuz hissettirecek şekilde eğitim vermeyin, eğer eğitimi böyle verecekseniz sahiplenmeyin.

Sevgiyle kalın, patiyle kalın...

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.