Kedilerin Dişleri Fırçalanır mı? | Patigil.com
img
Kedi Bakımı

Kedilerin Dişleri Fırçalanır mı?

Kedilerde rutin bakımın en temel parçası olan diş fırçalama sağlıklı bir yaşamın destekçisidir. Bu konuda yapılan araştırmalar rutin görevin kedi sahiplerinin sadece %15’i tarafından yapıldığını ortaya koymuştur. Kedilerin dişlerini fırçalamak gerekir mi konusunda yapılan analizler yine kedi sahiplerinin %30’unun daha önce hiç fırçalamayla temizlik yapmadığını göstermiştir.

Yetişkin Bir Kedinin Dişi Nasıl Temizlenir?

Özellikle yetişkin kedilerin diş temizliği son derece basittir. Bir veteriner hekim hangi periyotlarda diş temizliği yapılması gerektiği ve bu işlemin nasıl yapılacağı konusunda sizi bilgilendirebilir.

Kaliteli kuru mamalar kediler için gerekli olan her türlü besin desteğine sahiptir.


Vahşi doğada et veya kemiklerin yaptığı doğal temizlik işinin evde beslenen kediler için dışarıdan yapılması gereklidir. Çiğ et diyeti bu anlamda faydalı bir öneri gibi görünse de uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza edilemeyecek olan çiğ etin farklı sorunları ortaya çıkabilir.

Kedilerin dişlerini fırçalanır mı? Evet, dişleri fırçalanmayan kedilerin dişlerinde ince bir film şeklinde bakteri ve plak oluşumu görülür. Besin artıkları, salya muhteviyatı ve bakterilerden oluşan bu kalıntılar tartar oluşumuna kadar gidebilir.

  • Bu aşamada evde yapılacak temizlik yeterli değildir ve
  • Doktor kontrolünde temizleme işleminin yapılması zorunlu hale gelir.

Dişleri düzenli olarak fırçalanan kedilerde bu tür sorunlar görülmez. İnsanlar için üretilen diş fırçası ve macunları kedilerin diş etlerinde kanama ve yaralanma gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle petshoplardan alınan ürünlerle işlemlerin yapılması önerilir. Özel olarak hazırlanan bu ürünler kediler için lezzetli bir içerikle hazırlanır.

Diş Fırçalama Esnasında Kontrollü ve Rahat Olmak Önemlidir

Kedilerin dişlerini fırçalamak gerekir mi? sorusunun cevabını net bir şekilde verdikten sonra şimdide bu işlemin nasıl yapılacağını açıklayabiliriz.

Birçok kedi sever aynı yeni dişi çıkmış bebeklere uygulandığı gibi bu işi fırça ile değil bir parça gazlı bezle yapmaktadır.

Parmağa dolanan steril bir bezle dişleri silinen kediler rahatlayacak ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edecektir. Fırçalama aşamasında sürecin eğlenceli bir hale gelmesi için işin içine biraz masaj da eklenebilir.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.