Bilim İnsanları: Kedilerle İyi Anlaşmanın Bir Yolunu Bulduk! | Patigil.com
img
Haberler

Bilim İnsanları: Kedilerle İyi Anlaşmanın Bir Yolunu Bulduk!

Dünyaca ünlü model Tyra Banks, 2009 yılında "smize" olarak bilinen yeni bir kelime türetti. Neydi bu smize? Tam anlamıyla kişinin gözleri ile gülmesi anlamını taşıyordu. Ayrıca, smize kelimesi, Tyra Banks'ın podyumlardaki başarısını simgelerken bugün ise bilim adamları bunu, bir kedi ile yakınlık kurabilmenin anahtarlarından biri olarak görüyor.

Araştırma, gözlerimizi yavaşça bir hareket ile kırptığımız zaman kedilerin insanlara tepki verdiğini ortaya çıkardı. İlk kez, kediler ve insanlar arasında bu tarz bir iletişim olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre kedi gülümsemesi denen bir bulgu olduğu da ortaya çıktı. Bu çalışma, kedi-insan iletişiminde yavaşça göz kırma rolünü deneysel olarak araştıran ilk çalışmadır.


Kediler bu gülümsemeye ağız köşelerini kaldırarak ve gözlerinde kaz ayakları oluşturan bir gülümseme biçimi ile cevap verebiliyorlar. Özellikle de kelimeyi Tyra Banks'ın ürettiği "smize" olarak adlandırılan biçimi daha çok sevdikleri ve bu gülümseme sonucu tepki verdikleri ortaya çıktı.

Bu araştırma 14 farklı evden 21 kedi ile beraber yapıldı. Bu kedilere 2 ana deney yapıldı. Sahipleri, kedilere yavaşça gözünü kırptı. Duygusuz kaldıkları döneme göre daha fazla göz kırparak sahiplerine cevap verdiler.

Bu teste 45 kedi katıldı

İki ana deney olduğunu söylemiştik. İkincisi ise kedi sahipleri yerine kedilerin, araştırmacılardan birisi ile ilişkisi ölçüldü.

Yaşları 1 ile 17 arasında değişen kedi cinsleri ile yapılan bu deneyde toplamda 45 kedi test edildi.

Bu deneye göre, stabil ifade durumu ile kıyaslanınca kediler, karşısındaki insan yavaşça göz kırptıktan sonra tanımadığı yabancı birisinin eline daha fazla yaklaşma eğiliminde bulunuyor.

Tanıdık olmayan ve birilerinin onlara yavaşça göz kırpasından hemen sonra olası bir durum ortaya çıktı. Ataştırmacılar, “Birlikte ele alındığında, bu teknik kediler ve insanlar arasında pozitif türden bir iletişim sağlayabilir” sonucuna vardılar.

Bu deneyin sonuçları Scientific Reports isimli dergide yayınlandı.

Ayrıca, çalışmanın denetiminden sorumlu olan Sussex Üniversitesi Psikoloji Okulu'ndan Karen McComb, “Kediler ve insanların bu şekilde iletişim kurduklarını görebilmek harika. Bu durum birçok kedi sahibinin zaten şüphelendiği bir şeydi. Bu yüzden kanıt bulmak heyecan verici. Bu çalışma kedi-insan arasındaki iletişimde yavaş yanıp sönme rolünü deneysel olarak inceleyen ilk çalışma. Evde kendi kedinizle veya sokaktaki kedilerle bunu deneyebilirsiniz.” dedi.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.