Hamsterlar Ne Yer? Bakımı Nasıldır? | Patigil.com
img
Kemirgen Cinsleri

Hamsterlar Ne Yer? Bakımı Nasıldır?

Hamsterlar ne yer sorusu bu minik canlıları sahiplenen kişilerce sıklıkla sorulan bir sorudur. Sindirim sistemleri problemli olan hamster türü canlıları beslerken özenli davranmak ve her detaya dikkat etmek gerekebilir. Gonzales hamster ne yer ve ne gibi besinler onlar için faydalıdır bilmeden onlara her besini vermemek gerekmektedir.

Biz de hamster gibi sevimli canlıları sahiplenmek isteyenlere yönelik kapsamlı ve açıklayıcı bir içerik hazırlamak istedik. Bu yazımızda hamster neyle beslenir ve neleri yememelidir soruları üzerine faydalı yanıtlar bulabilirsiniz.

Hamsterlar Ne Yer?

Hamster sahiplenip bakımını yapacak olanların bu sevimli canlılara besin verirken dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Biz de buna göre hamsterların sağşıklı bir şekilde beslenmeleri adına bir rehber hazırlamak istedik. İşte, hamsterların yemesi gereken başlıca besinler:

1. Meyve ve Sebze Çeşitleri

Yavru hamster ne yer sorusuna yanıt olarak bir takım meyve sebzeleri tavsiye edebiliriz. Bu bağlamda hem yavur hem de yetişkin hamsterlar için bazı meyve ve sebzeler fazlasıyla faydalı olacaktır. Özellikle de yaban mersini, çilek, muz ve armut gibi meyveler hamster sindirimi açısından faydalı meyvelerdir.

Bunun yanı sıra hamsterlara brokoli, ıspanak, havuç, kabak ve bezelye gibi sebzelerden de verebilirsiniz. Meyve ve sebzeyi çok abartmadığınız sürece hamsterınız bu besinleri sağlıklı bir şekilde tüketecektir.

2. Tahıl ve Baklagiller

Hamsterlar ne yer sorusuna bazı tahıl ve baklagiller ile de cevap verilebilir. Buna göre özellikle yulaf gibi besinler hamsterlar için oldukça faydalıdır. Haşlanmış pirinç ya da makarna da hamsterlar için faydalı tahıllar arasında yer almaktadır.

Hamster ekmek yer mi sorusuna da bu başlıkta cevap vermek gerekirse ekmeği çok fazla vermemeye özen göstermelisiniz diyebiliriz. Hamsterınıza bazı zamanlar tam buğday ekmeği verebilirsiniz. Fakat bu sevimli canlıların ekmek tüketimi mutlaka belli bir düzende olmalıdır.


3. Protein Bazlı Besinler

Hamsterınıza haftalık olarak iyi pişmiş tavuk ve balık vermeniz de mümkündür. Aynı zamanda iyi pişmiş yumurta sarısı da bir hamsterın yemek programında mutlaka yer alması gereken protein kaynaklarından biridir. Ayrıca hamsterınıza yağsız yoğurt ve yağsız peynir gibi protein içeren faydalı besinleri de verebilirsiniz.

Hamsterınıza Hangi Besinleri Vermemelisiniz?

Hamsterlar ne yer sorusu üzerine yoğunlaşırken bu sevimli canlıların yememesi gereken besinleri de bilmek gerekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu minik yaratıklar sindirim sistemleri yüzünden dönem dönem rahatsızlanabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına hamsterınıza aşağıdaki besinleri kesinlikle vermemelisiniz.

  • Çiğ tavuk ve diğer tüm çiğ et çeşitleri
  • Ananas, turunçgil, kivi, elma ve vişne gibi meyveler
  • Domates, aysberg marulu, soğan, sarımsak ve patlıcan gibi sebzeler
  • Yağlı besinler
  • Baharatlı ve acı besinler
  • Şeker ve çikolata içeren her türlü besin

Yukarıda sıraladığımız besinlerin tamamı hamsterınızın kesinlikle yememesi gereken besinler arasındadır.

Hamsterlar İçin Besin Takviyesi Önerileri

Hamsterınızın sağlıklı bir şekilde beslenmesi için bazı besinlere çeşitli takviyelerde bulunabilirsiniz. Örneğin pişmiş ete çok az miktarda zeytinyağı ekleyebilir ve etin derili kısımlarını verebilirsiniz. Ayrıca B vitaminlerini içeren sarımsaksız maya tabletlerini de hamsterınızın sağlıklı beslenmesi için haftalık olarak verebilirsiniz.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.