Kedilere Zararlı Yiyecekler Nelerdir? - Patigil
img
Kedi Bakımı

Kedilere Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kedi sahiplerinin kedilere zararlı yiyecekler konusunda mutlaka bilinçli olmaları gerekiyor. Öyle ki bazı besinler kedilerin zehirlenmesine ve bu yüzden kötü sonuçlar yaşanmasına neden olabiliyor. Kediler için zararlı yiyecekler söz konusu olduğunda bu besinleri içeren gıdaların da verilmemesi gerekiyor. Sevimli dostlarınızın sağlığı için bu yiyecekler konusunda bilinçli olmanız bekleniyor.

Kedilere zararlı besinler arasında çeşitli meyveler ve bazı et ürünleri de yer alıyor. Biz de bundan yola çıkarak sizler için kapsamlı bir liste oluşturmak istedik. Bu yazımızda kedilere zarar verebilecek başlıca besinleri bulabilirsiniz.

Kedilere Zararlı Yiyecekler

Kedilere zararlı yiyecekler arasında insanların günlük hayatta severek tükettiği besinler de yer almaktadır. İnsan vücudu için faydalı bile olabilen bu besinler kedileri zehirleyebilmektedir. Dolayısıyla bir kedi sahibi olarak kendi tükettiğiniz her besini kedinize vermemeniz gerekiyor. Bu listemizde kediniz için hayati tehlikeye taşıyan besinleri listeledik.

1. Mantar Çeşitleri

Söz konusu sevimli dostunuz ise mantarın her türünden kaçınmanız faydalı olacaktır. Kediler için mantarın en masum çeşidi bile oldukça zehirlidir. Bu yüzden ona kesinlikle mantar ya da mantar içeren besinler vermemeniz gerekmektedir.

2. Şeker ve Şekerli Gıdaların Tamamı

Tıpkı köpeklerde olduğu gibi kedilerde de şekerin tüketilmemesi gerekiyor. Şekerin tüketilmesi halinde kedinizde diyabet hastalığının ortaya çıkması söz konusu olabilir. Aynı şekilde obezite ve diş hastalıkları da şeker tüketimine bağlı olarak baş gösterebilmektedir. Çok fazla şeker tüketen kedilerde görme kaybı gibi istenmeyen durumların da yaşanması mümkündür.

3. Soğan ve Sarımsak

Kediler için zararlı olan besinlerin arasında soğan ve sarımsak da yer alıyor. Soğan ve sarımsak tüketilmesi halinde kediler anime gibi hastalıklar baş göstermektedir. Yalnızca soğan ve sarımsak değil bu besinlerin yer aldığı yemeklerin de kedilere verilmemesi gerekiyor.

4. Çikolata Çeşitleri

Kedim çikolata yedi ne yapmam gerekir gibi sorular kedi sahiplerince sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Kedinizin çikolata yemesi sizi gerçekten de paniğe sürükleyen bir durum olmalıdır. Tıpkı köpeklerde olduğu gibi kedilerde de çikolata tüketimi çeşitli zehirlenmelere yol açabilir. Çikolata yemiş olan kedilerde aşırı kusma ve ishal gibi durumlar gözlemlenebilir. Böyle bir durumda mutlaka bir veterinere danışılması faydalı olacaktır.


kaynak: farmandfleet.com

5. Yaş ve Kuru Üzüm

Kedilerin beslenmesi ile ilgili sıklıkla sorulan soruların arasında kedim kuru üzüm yedi ne yapmalıyım sorusu da yer alıyor. Yaş ya da kuru üzüm tüketen kedilerde kusma, ishal ve halsizlik gibi durumlar gözlemlenebiliyor. Bu besinlerin sıklıkla tüketilmesi halinde ise kedinizde böbrek yetmezliği gibi sorunlar baş gösterebiliyor.

6. Çiğ Yumurta ve Balık

Kedilere zararlı yiyecekler listemizde çiğ yumurtanın da önemli bir yeri bulunuyor. Çiğ yumurta yiyen kedilerde vitamin eksikliği gibi durumlar meydana gelebiliyor. Aynı zamanda çiğ yumurtada bulunan bakteriler kedilerin zehirlenmesine yol açabiliyor. Buna bağlı olarak da ishal ve kusma gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılabiliyor.

Kedinize vermemeniz gereken bir diğer besin de çiğ balıktır. Her ne kadar kedileirn balığı çok sevdiği bilinse de çiğ olarak tüketilen balık onlara zarar vermektedir. Çiğ balıkta yer alan parazitler kedinizin B1 vitamini almasını engeller. Bu da çok çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına yol açan bir durumdur.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.