Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı? - Patigil
img
Kuş Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Evinizin neşesi olan muhabbet kuşu bakımı hakkında bilmeniz gereken en önemli detayları sizler için derlemek istedik. Muhabbet kuşları, eğitime açık ve kolay bakılabilen sevimli yaratıklardır. Yine de bu sevimli canlıların bakımlarının düzenli ve düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Özellikle de yavru muhabbet kuşu bakımı açısından bir takım detaylara özen göstermeniz gerekmektedir. Biz de bundan yola çıkarak muhabbet kuşlarının bakımları hakkında bilmeniz gerekenleri derlemek istedik. Bu yazımızda muhabbet kuşu yavru bakımı ve eğitimi hakkında da önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı İçin Kafes Özellikleri

Sevimli evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşları özenle bakılmalı ve yaşadıkları ortam olabildiğince onların türüne uygun olmalıdır. Bu yüzden muhabbet kuşlarının bakımı söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak kafes tasarımı ve düzeni gelmektedir.

Muhabbet kuşunuz için onun rahatça hareket edebileceği bir kafes satın almalısınız. Kuşunuz henüz yavru dahi olsa kafesin çok küçük olması onu olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden genişçe bir kafes muhabbet kuşlarının en temel ihtiyaçlarından biridir.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin alt kısmına mutlaka bir koruyucu bez ya da desensiz kağıt sermeniz gerekecektir. Gazete ya da çok desenli bezler kuşunuzun her zaman hoşuna gitmeyebilir. Bu yüzden olabildiğince desensiz malzemeler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sermiş olduğunuz malzemeyi gün aşırı olarak değiştirmelisiniz. Aksi taktirde kafesin için böceklenebilir.


Muhabbet Kuşları İçin Gerekli Aksesuarlar

Muhabbet kuşu bakımı için bir takım aksesuarlara da ihtiyacınız olacaktır. Bunun için öncelikle kafesin içerisine gaga taşı yerleştirmeniz gerekmektedir. Gaga taşı sayesinde muhabbet kuşları gagalarını daha pürüzsüz hale getirebilmektedir.

Muhabbet kuşunuzun ihtiyaç duyacağı aksesuarlar arasında çeşitli oyuncaklar da yer almaktadır. Fakat kuşunuz için oyuncak alırken çok abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Basit ve minimal oyuncaklar muhabbet kuşları için her zaman daha olumlu etki bırakmaktadır. Yaygın bilinenin aksine kuşunuzun kafesine ayna koymak onları olumlu etkilememektedir. Bu yüzden kafese ayna koymak yerine başka bir muhabbet kuşu daha sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi için kafesin içine küçükçe bir su kabı koymayı da tercih edebilirsiniz. Kuşunuzu yıkamak zorunda kalmamak adına bu küçük kabı kullanmanız mümkündür. Muhabbet kuşları, küçük su birikintilerinde kendileri duş almayı seven canlılardır.

Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi

Muhabbet kuşunuzun beslenmesine dikkat etmek ve onun sevdiği yemleri almak bu canlıların bakımı açısından çok önemlidir. Muhabbet kuşu sahiplendiğinizde satın aldığınız yemi yemiyorsa başka bir yem denemeyi tercih edebilirsiniz. Bu tip canlılar, zamanla sevdikleri yemi bulacaklardır.

Muhabbet kuşunuzun suyunu da düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Bu konuda da musluk suyunu tercih etmemeniz tavsiye edilmektedir. Musluk suyu içerisinde yer alan klor muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Kuşunuza musluk suyu vermeye devam ediyorsanız da suyu vermeden önce en az 1 gün boyunca dinlendirmeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşu bakımı için veterinerler tarafından da tavsiye edilen ek gıda vitaminlerini tercih edebilirsiniz. Vitaminleri kullanırken de size tavsiye edildiği şekilde kullanmanız faydalı olacaktır. Muhabbet kuşu ek gıdaları için de aynı şey geçerli olup bu tip gıdaları her gün vermemeniz önerilmektedir.

Ayrıca buraya tıklayarak da muhabbet kuşu bakımı hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.